Středisko Řehoře Mendla Brno


Hlavní menu

Střediskové závody o Černou buzolu

 

Hnědá šestka - 91. oddíl

V sobotu 24. 3. 2012 jsme se vypravili na střediskové závody do Žebětína. Z poněkud prořídlé Hnědé šestky jsme vytvořili dvě družstva, což k vzhledem k nedostatku ostřílených borců nebylo jednoduché. Ale nakonec Koláč i Mamut svoji hlídku bez větších problémů provedli úskalími kontrol a záludných otázek rozhodčích, takže jsme si ostudu neudělali. Ošetřovali jsme zraněné, luštili šifry, poznávali rostlinky, trénovali odhad a paměť, otestovali vzájemnou spolupráci a poznávali dle čichu či hmatu nejrůznější věci. Pěkné druhé a třetí místo (ze čtyř hlídek vlčat) bylo asi maximum, co jsme mohli dosáhnout. Navíc počasí bylo nádherné, příroda žebětínských lesů také, po roce jsme zase zažili napětí opravdových závodů – prostě stálo to za to.

Také skauti našeho oddílu ostudu neudělali – krásné první místo Svišťů a druhé místo Lišáků (- o jediný bod!) ukázalo Jednadevadesátku v tom nejlepším světle.

Vašek

 

Lišáci - 91. oddíl
Sešli jsme se v sobotu v 8.00 hodin, abychom vyrazili na veliký závod skautů, skautek, vlčat a světlušek. Nejprve jsme jako družina Lišáků nasedli do autobusu číslo 52. V Kohoutovicích se přidal také oddíl 72. Namačkaný autobus konečně dorazil do cíle a my jsme se objevili v Žebětíně blízko Masarykova okruhu. Konečně jsme mohli začít se závodem. Po klasických úvodních řečech jsme probrali trasu a vydali se po ní. Jako na prvním stanovišti jsme začínali na stanovišti číslo 2. Toto stanoviště s názvem „Odhady“ bylo opravdu těžké. Jednalo se o stanoviště, na kterém jsme ztratili nejvíce bodů. Potom jsme proběhli všechny stanoviště za necelé dvě a půl hodiny. Ostatní stanoviště byly: Příroda, Zdravověda, Šifry, Paměť, Spolupráce, Smysly, Orientace, Historie a Uzly. Když jsme se dostavili do cíle, čekal na nás odpočinek ve stínu stromů. Po odpočinku bylo vyhlášení výherců. Po dlouhém očekávání jsme se dozvěděli, že jsme skončili na druhém místě. O jeden jediný bod jsme nebyli první. My jsme měli 98 bodů. Svišti 99. Jeden jediný bod za chování na uzlech, a podělili bychom se o výhru a o první místo se Svišti. Po vyhlášení cen jsme jeli domů. Přeplněný autobus se konečně dokodrcal domů a my mohli jít po svých. Na závěr chci říct, že celý výlet se vydařil naprosto dokonale. Není nám líto, že nejsme první. Zúčastnili jsme se, a to je hlavní.
Kuba Starý

 

Svišti - 91. oddíl
Sešli jsme se jako vždy na Mendláku, dostavili jsme se všichni kromě Emila. Autobusem jsme se vypravili do Žebětína na Ríšovu, odtud do lesa, téměř k závodnímu okruhu, kde samotný závod o černou buzolu začal. Bylo celkem 10 stanovišť, stejné jako vždy – uzly, šifry, zdravověda, smysly, historie, apod. Ale i přes to nám některé daly zabrat. Např stanoviště číslo 10 – uzly, hledali jsme ho na začátku téměř hodinu, až když jsme došli do Popůvek k jakémusi rybníku, tak nám došlo, že asi nejdeme správně. Asi 20 minut před koncem závodu se na nás usmálo štěstí a Hapla s Radimem jsme po dlouhém pátraní našli. Velice se nám povedly šifry u Woodyho a Shampyho nebo třeba historie. Když závod skončil, nastala chvíle čekání na vyhlášení výsledků. Nečekaně jsme se umístili opět na prvním místě. Ale bylo to o fous, rozhodoval pouhý bodík a radovat z vítězství se mohli Lišáci. Doufám, že stejné úspěchy budeme mít i v dalších závodech.
Vojta

 

 

V sobotu 24.března se les za Žebětínem proměnil v perfektně připravenou trať pro závody o Černou buzolu. Na startu se připravovaly 4 hlídky vlčat a stejný počet světlušek, kteří měli za úkol projít 7 stanovišť po sice vyznačené ale i tak náročné trase. Skautů a skautek bylo po 4 a 3 hlídkách, jejichž trasa byla o 3 stanoviště početnější, čili deset a směr si udávali sami kombinací znalostí mapy, práce s buzolou a orientačním smyslem. Dále na startu stála vzorně připravená hlídka Tučňáků a v neposlední řadě rozhodčí s předem objednaným nádherným slunečným počasím.

S úderem desáté hodiny závod pro všechny soutěžící začal. Na pečlivě vybraných a připravených stanovištích prověřila mládež svoje znalosti přírody, uzlů, zdravovědy, šifer, skautské historie vyzkoušeli si i svoji paměť a spolupráci. A jak to vlastně všechno dopadlo? Boj to byl opravdu napínavý, a bodový rozdíl mezi jednotlivými místy byl mnohdy pramalý. Vyhrát ale může jen jeden. Skauti z 91. oddílu obsadili 1. a 2. místo, jejich vlčata 2. a 3. místo. Skauty z 26. oddílu se umístili na 1. a 2. a světlušky ze stejného oddílu na místě 3. a 4. Skautky a světlušky ze 4. oddílu obsadili místo 3. a 2. Nakonec 72. oddíl obsadil 3. a 4. místo u skautů a 1. a 4. místo u vlčat. Velkým překvapením pak byla hlídka Tučňáků, kteří absolvovali všechna vlčácká stanoviště.

Rak - 72. oddíl

 

Jestřábi - 72. oddíl

Jednoho krásneho dne v sobotu se Jestřábi sešli jako vždy před kostelem. Poté jsme se odebrali na zastávku a počkali na jiný družiny, aby jsme je dovedli na Panskou louku. Tam jsme se usídlili a čekali na úvod závodu. Po chvíli byl nástup a vše vysvětleno. Naši družinu "Skautů" tvořili dva skauti a dvě vlčata. A vydali jsme se na cestu... Stanoviště ale byly docela blízko sebe, tak nebylo kam spěchat. Zhruba uprostřed závodu jsme se trochu ztratili na " asfaltce", ale za chvíli jsme pokračovali díky Fíšovým orientačním schopnostem . Nakonec jsme došli jako první skautská družinka, což bylo divný, protože jsme měli i dvě vlčata. Zahráli jsme si fotbálek a bylo vyhlašování. Jestřábi skauti obsadili 3. místo a naše vlčata 1.!!!! Tak jsme sešli dolů a zahráli si fotbálek. Potom jsme se odebéřeli do svých kopek.

 

Luňáci - 72. oddíl

Za hezkého počasí a hřejícího sluníčka jsme společně vyrazili do Žebětína, kde se závod konal. Když jsme dorazili počkali jsme si asi 45 minut, než závod začal. Ve skupince jsme byli čtyři: Já (Bedla), Klaun, Lost a Lyžař. Měli jsme na mapě krásnou taktiku ovšem trochu jsme ji museli zrušit, protože jsme museli začínat na určitém stanovišti. Závod probíhal velmi dobře (až na to, že jsme sem tam nemohli nějaké to stanoviště menší chvilku najít) a také historicky skončil: Nebyli jsme poslední! Skončili jsme na čtvrtém místě a poté se odebraly k autobusu, (mimochodem tam jsme se sotva vešli) a až poté jsme spokojeně vyráželi z jednotlivých zastávek domů. Zapsal Bedla

Aktuality

Galerijní tramvaj